Close

Jak skutecznie zapobiegać powstawaniu pleśni w domu?

Czasami po prostu nie zdajemy sobie sprawy z tego, że dzięki przestrzeganiu określonych zachowań możemy nie dopuścić do pojawienia się pleśni na ścianie.

Istnieje co najmniej kilka sposobów, które możemy wykorzystywać profilaktycznie, ponieważ zdecydowanie lepiej będzie, jeżeli postaramy się zapobiegać tworzeniu się pleśni, aniżeli narazić się na walkę z nią oraz ewentualne konsekwencje zdrowotne, o czym będzie mowa poniżej.

Jak pamiętamy, bardzo istotnym czynnikiem, który sprzyja powstawaniu pleśni, jest wilgoć. Jednym z najprostszych sposobów skutecznie zapobiegających tworzeniu się pleśni jest usunięcie źródeł wilgoci w pomieszczeniach. W tym celu należy często wietrzyć dom lub mieszkanie, zwracając szczególną uwagę na gruntowne osuszanie łazienki.

Jeżeli jest to z różnych powodów utrudnione, warto zastosować osuszacze powietrza.

W czasie gotowania bądź kąpieli powstaje bardzo dużo pary wodnej (duży poziom wilgotności w pomieszczeniu), która może skutkować z jednej strony pojawieniem się wilgoci, z drugiej natomiast sprzyjać rozwojowi grzybów, czyli pleśni. Nie należy zapominać o tym i zawsze troszczyć się, żeby para wodna nie gromadziła się ani w kuchni, ani w łazience. Gdy otwieranie drzwi zbyt słabo osusza te pomieszczenia, należy po prostu zainstalować wentylatory. Nie dopuścimy w ten sposób do nadmiernego gromadzenia się oparów.

Wilgoć nie jest jedynym wabikiem pleśni. Jej powstawaniu sprzyjają na przykład tłuste plamy, które działają jak magnes.Aby uniknąć pojawieniu się pleśni nie tylko na ścianach, ale także na meblach, trzeba regularnie sprzątać i utrzymywać dom w nienagannym porządku.

Dobrze byłoby poza tym zadbać o to, żeby w domu wilgotność powietrza wynosiła poniżej pięćdziesięciu procent.

Jeżeli mamy wybór (samodzielnie urządzamy wnętrza od podstaw), to lepiej zamiast położenia tapet pomalować ściany farbami, które są odporne na pleśń.

oferujemy

POMIARY WILGOTNOŚCI
za pomocą urządzeń termowizyjnych